Mistrz Polski Sommelierów 2022

W niedzielę 5 czerwca w Warszawie miał miejsce Finał Mistrzostw Polski Sommelierów. Mieliśmy zaszczyt reprezentować Narodową Agencję Wina z Gruzji – będącego partnerem wydarzenia zorganizowanego przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich (członek ASI – Association de la Sommellerie Internationale). 

A zwycięzcą jest… 

Tegoroczny Mistrz Polski, Jakub Filipek pracuje jako sommelier w krakowskiej restauracji „Albertina”. Drugie miejsce zajął Tomasz Żak reprezentujący „Kontakt Wine & Bistro” w Warszawie (pierwszy od lewej na zdjęciu). Na trzecim miejsce uplasował się Bartosz Nowakowski z restauracji „Czosnek i Oliwa” w Bydgoszczy (na zdjęciu pierwszy od prawej). 

Mistrz Polski Sommelierów 2022
Mistrz Polski Sommelierów 2022

Testy i degustacje 

Uczestnicy mistrzostw musieli wykazać się biegłością, zarówno w sprawdzianach wiedzy o winie, jak i w testach degustacyjnych, serwisowych oraz wiedzy ogólnej. Wina gruzińskie również zagościły wśród zadań konkursowych. Goście Finału mieli także możliwość skosztować kilkunastu różnych win z Gruzji w ramach tzw. degustacji walk around, w tym win białych, czerwonych i bursztynowych reprezentujących gruzińską tradycję winiarstwa w qvevri. 

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom tego fantastycznego wydarzenia! 

Zdjęcia: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich